Treotham 2.5mm 2 Core Blue/Red Flexible Cable Figure 8 Nitril Modified PVC (NBR)/PVC
Treotham 2.5mm 2 Core Blue/Red Flexible Cable Figure 8 Nitril Modified PVC (NBR)/PVC
Flexible Cable, Figure 8, 2.5 mm, Class 6 Stranded Annealed Copper, 0.6-1 kV, 25 Amp, 2 Core, 80/0.2 mm Strands, 5.6 mm x 11.4 mm Overall Diameter, 57 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, 1 mm Sheath Thickness, 7.98 Ohm/km Conductor Resistance, Nitril Modified PVC (NBR) Insulation, PVC Sheath, Blue/Red Sheath, Static: -30 to 75 deg C/Flexible: -20 to 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 IEC 60332-1
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Treotham |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | TA3.0025.02 |
| Bend Radius | 57 mm |
| Conductor Resistance | 7.98 Ohm/km |
| Conductor Size | 2.5 mm |
| Conductor Type | Class 6 Stranded Annealed Copper |
| Current | 25 Amp |
| Insulation Material | Nitrile Modified PVC (NBR) |
| Insulation Thickness | 0.8 mm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Overall Diameter | 5.6 mm x 11.4 mm |
| Product Type | Flexible Cable Figure 8 |
| Sheath Colour | Blue/Red |
| Sheath Material | PVC |
| Sheath Thickness | 1 mm |
| Standards | AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 IEC 60332-1 |
| Stranding | 80/0.2 mm |
| Temperature | Static -30 to 75 deg C Flexible -20 to 75 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Figure 8, 2.5 mm, Class 6 Stranded Annealed Copper, 0.6-1 kV, 25 Amp, 2 Core, 80/0.2 mm Strands, 5.6 mm x 11.4 mm Overall Diameter, 57 mm Bend Radius, 0.8 mm Insulation Thickness, 1 mm Sheath Thickness, 7.98 Ohm/km Conductor Resistance, Nitril Modified PVC (NBR) Insulation, PVC Sheath, Blue/Red Sheath, Static: -30 to 75 deg C/Flexible: -20 to 75 deg C, AS/NZS 1125 AS/NZS 5000.1 IEC 60332-1
