Tigerlight LED Floodlight Sports 1440W 100-277/277-480V 5K 168100lm Polycarbonate Dimmable Aluminum Black 701mm IP67
Tigerlight LED Floodlight Sports 1440W 100-277/277-480V 5K 168100lm Polycarbonate Dimmable Aluminum Black 701mm IP67
LED Floodlight Sports, LED, 1440 Watt, 100-277, 277-480 Volt AC, LED, 5000K, 168100 Lumens, >=50000 hr Average Lamp Life, CRI: >70,Dimmable, Diffuser Type: Polycarbonate, Power Factor: >=0.9, IK10, -40 to 40 deg C, IP67, Aluminium, Black, 701 mm Length, 710 mm Width, 85 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Tigerlight |
| Range Name | Striker |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39111500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | FLS1440L |
| Average Lamp Life | >=50000 hrs |
| Colour | Black |
| Colour Temperature | 5000K |
| CRI | >70 |
| Diffuser Type | Polycarbonate |
| Dimmable | Dimmable |
| Height | 85 mm |
| Impact Rating | IK10 |
| Input Voltage | 100-277/173-480 Volt |
| IP Rating | IP67 |
| Length | 701 mm |
| Light Source | LED |
| Lumens | 168100 lm |
| Material | Aluminium |
| Power Factor | >=0.9 |
| Product Type | Floodlights |
| Temperature | -40 to 40 deg C |
| Wattage | 1440 Watt |
| Width | 710 mm |
Description
LED Floodlight Sports, LED, 1440 Watt, 100-277, 277-480 Volt AC, LED, 5000K, 168100 Lumens, >=50000 hr Average Lamp Life, CRI: >70,Dimmable, Diffuser Type: Polycarbonate, Power Factor: >=0.9, IK10, -40 to 40 deg C, IP67, Aluminium, Black, 701 mm Length, 710 mm Width, 85 mm Height
