Theben Time Delay Relay Electronic DIN Mount CO Flip-Flop 0.1s-100Hr 24-240V/24VDC
Theben Time Delay Relay Electronic DIN Mount CO Flip-Flop 0.1s-100Hr 24-240V/24VDC
Time Delay Relay Electronic, 24/240 Volt AC, 24 Volt DC, 10 mA-20 Amp, CO, Timing Function: Flip-Flop, Timing Range: 0.1 sec-100 hr, 100000 Electrical Cycles, DIN Mount, IP20, Body Thermoplastic, -20 to 60 deg C, 90 mm Height, 17.5 mm Width, 60 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Theben |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 3450730 |
| Contact Configuration | Changeover |
| Current | 10-20 Amp |
| Depth | 60 mm |
| Height | 90 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Operating Cycles | 100000 Electrical Cycles |
| Product Type | Time Delay Relays |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Voltage | 24-240 Volt AC/24 Volt DC |
| Timing Function | Flip-Flop |
| Timing Range | 0.1 Second-100 Hours |
| Width | 17.5 mm |
Description
Time Delay Relay Electronic, 24/240 Volt AC, 24 Volt DC, 10 mA-20 Amp, CO, Timing Function: Flip-Flop, Timing Range: 0.1 sec-100 hr, 100000 Electrical Cycles, DIN Mount, IP20, Body Thermoplastic, -20 to 60 deg C, 90 mm Height, 17.5 mm Width, 60 mm Depth
