Tele Fonika H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 4 Core & Earth 4mm 0.6/1kV Tinned Copper EPR/CPE Black
Tele Fonika H07 RN-F Heavy Duty Flexible Cable 4 Core & Earth 4mm 0.6/1kV Tinned Copper EPR/CPE Black
Flexible Cable, Heavy Duty, 4 Core & Earth, 4 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6/1 kV, 15.9 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 63.6 mm Flexible - 79.5 mm, EPR Insulation, CPE Sheath, Brown Blue Black Grey Green/Yellow Cores, Black Sheath, -40 to 90 deg C, AS/NZS 5000.1
| Features |
|
|---|---|
| Brand | ElectCables |
| Range Name | H07 RN-F |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26121600 |
| UOM | MTR |
| Vendor Product | G-022952-NLA |
| Bend Radius | Static: 63.6 mm - Flexible: 79.5 mm |
| Conductor Size | 4 mm |
| Conductor Type | Class 5 Tinned Copper |
| Core Colours | Black/Blue/Brown/Grey/Green/Yellow |
| Insulation Material | Ethylene-Propylene Rubber (EPR) |
| Number of Cores | 4 Core + Earth |
| Overall Diameter | 15.9 mm |
| Product Type | Flexible Cable |
| Sheath Colour | Black |
| Sheath Material | CPE |
| Standards | AS/NZS 5000.1 |
| Temperature | -40 to 90 deg C |
| Voltage | 0.6-1 kV |
Description
Flexible Cable, Heavy Duty, 4 Core & Earth, 4 mm, Class 5 Tinned Copper, 0.6/1 kV, 15.9 mm Overall Diameter, Bend Radius: Static - 63.6 mm Flexible - 79.5 mm, EPR Insulation, CPE Sheath, Brown Blue Black Grey Green/Yellow Cores, Black Sheath, -40 to 90 deg C, AS/NZS 5000.1
