Terasaki Moulded Case Circuit Breaker Electronic 3 Pole 50 kA 400 Amp
Terasaki Moulded Case Circuit Breaker Electronic 3 Pole 50 kA 400 Amp
Moulded Case Circuit Breaker, 690 Volt AC, 400 Amp, Interrupt Capacity: 50 kA, Number of Poles: 3, Thermal Setting: 160-400 Amp Adjustable, 400 AF Frame, Electronic Trip, Front, 260mm Height x 140mm Width x 103mm Depth
| Brand | Terasaki |
|---|---|
| Range Name | TemBreak 2 S400NE |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S400NE3400 |
| Current | 400 Amp |
| Depth | 103 mm |
| Frame Type | 400 AF |
| Interrupt Capacity | 50 kA |
| Height | 260 mm |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Mounting Method | Front |
| Product Type | MCCBs |
| Thermal Setting | 160-400 Amp Adjustable |
| Trip Type | Electronic |
| Voltage | 690 Volt |
| Width | 140 mm |
Description
Moulded Case Circuit Breaker, 690 Volt AC, 400 Amp, Interrupt Capacity: 50 kA, Number of Poles: 3, Thermal Setting: 160-400 Amp Adjustable, 400 AF Frame, Electronic Trip, Front, 260mm Height x 140mm Width x 103mm Depth
