Terasaki Moulded Case Circuit Breaker Electronic 3 Pole 70 kA 250 Amp
Terasaki Moulded Case Circuit Breaker Electronic 3 Pole 70 kA 250 Amp
Moulded Case Circuit Breaker, 690 Volt AC, 250 Amp, Interrupt Capacity: 70 kA, Number of Poles: 3, Thermal Setting: 100-250 Amp Adjustable, 250 AF Frame, Electronic Trip, Front, 165mm Height x 105mm Width x 103mm Depth
| Brand | Terasaki |
|---|---|
| Range Name | TemBreak 2 S250PE |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | S250PE3250 |
| Current | 250 Amp |
| Depth | 103 mm |
| Frame Type | 250 AF |
| Interrupt Capacity | 70 kA |
| Height | 165 mm |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Mounting Method | Front |
| Product Type | MCCBs |
| Thermal Setting | 100-250 Amp Adjustable |
| Trip Type | Electronic |
| Voltage | 690 Volt |
| Width | 105 mm |
Description
Moulded Case Circuit Breaker, 690 Volt AC, 250 Amp, Interrupt Capacity: 70 kA, Number of Poles: 3, Thermal Setting: 100-250 Amp Adjustable, 250 AF Frame, Electronic Trip, Front, 165mm Height x 105mm Width x 103mm Depth
