Terasaki Moulded Case Circuit Breaker Thermal Magnetic 3 Pole 200 kA Icu 150 kA Ics 160 Amp
Terasaki Moulded Case Circuit Breaker Thermal Magnetic 3 Pole 200 kA Icu 150 kA Ics 160 Amp
Moulded Case Circuit Breaker, 690 Volt AC, 160 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 200 kA Icu 150 kA Ics, Number of Poles: 3, Thermal Setting: 100-160 Amp Adjustable, Magnetic Setting: 960 to 2080 Amp Adjustable, 250 AF Frame, Thermal Magnetic Trip, Front, 165mm Height x 105mm Width x103mm Depth
| Brand | Terasaki |
|---|---|
| Range Name | TemBreak 2 L160NJ |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | L160NJ3160 |
| Current | 160 Amp |
| Depth | 103 mm |
| Frame Type | 250 AF |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Interrupt Capacity | 200 kA Icu / 150 kA Ics |
| Height | 165 mm |
| Magnetic Setting | 960 to 2080 Amp Adjustable |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Mounting Method | Front |
| Product Type | MCCBs |
| Thermal Setting | 100-160 Amp Adjustable |
| Trip Type | Thermal Magnetic |
| Voltage | 690 Volt |
| Width | 105 mm |
Description
Moulded Case Circuit Breaker, 690 Volt AC, 160 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 200 kA Icu 150 kA Ics, Number of Poles: 3, Thermal Setting: 100-160 Amp Adjustable, Magnetic Setting: 960 to 2080 Amp Adjustable, 250 AF Frame, Thermal Magnetic Trip, Front, 165mm Height x 105mm Width x103mm Depth
