Terasaki Miniature Circuit Breaker C Curve 4Amp 6 kA 1Pole 1Module DIN 35mm Rail Mount
Terasaki Miniature Circuit Breaker C Curve 4Amp 6 kA 1Pole 1Module DIN 35mm Rail Mount
Miniature Circuit Breaker C Curve, 240 Volt AC/48 Volt DC, 4 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Module 18 mm, 1 Pole, 2 Phase Phase, 4.5 Nm Tightening Torque, 10000 Cycles Electrical Life, IP20/40, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 86 mm Height, 18 mm Width, 76 mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Terasaki |
| Range Name | Din-T6 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DTCB6104C-NLA |
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Depth | 76 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 86 mm |
| Interrupt Capacity | 6 kA |
| IP Rating | IP20/40 |
| Modules | 1 Module 18 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 1 Pole |
| Phase | 2 Phase |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | 25 to 55 deg C |
| Tightening Torque | 4.5 Nm |
| Width | 18 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker C Curve, 240 Volt AC/48 Volt DC, 4 Amp, 50/60 Hz, 6 kA Interrupt Capacity, 1 Module 18 mm, 1 Pole, 2 Phase Phase, 4.5 Nm Tightening Torque, 10000 Cycles Electrical Life, IP20/40, DIN Rail Mounting, 25 to 55 deg C, 86 mm Height, 18 mm Width, 76 mm Depth
