Terasaki Miniature Circuit Breaker B Curve 50Amp 10 kA 3Pole 3Module 54mm DIN 35mm Rail Mount
Terasaki Miniature Circuit Breaker B Curve 50Amp 10 kA 3Pole 3Module 54mm DIN 35mm Rail Mount
Miniature Circuit Breaker B Curve, 415 Volt AC, 50 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Number of Modules: 3, 54mm Module Width, Number of Poles: 3, Trip Characteristic: B Curve, 4.5 N/m Top/Bottom Tightening Torque, Pin/Fork Terminal, IP40, IP20 Inside/Outside, 10000 Cycles, 0.75 to 25 mm Flexible, 1 to 35 mm Rigid Cable, DIN 35mm Rail,-25 to 55 deg C, 86mm Height, 54mm Width, 76mm Depth
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Terasaki |
| Range Name | Din-T10 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | DTCB10350B-NLA |
| Cable Size | 0.75-25 sq-mm Flexible / 1-35 sq-mm Rigid |
| Electrical Life | 10000 Cycles |
| Depth | 76 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 86 mm |
| Interrupt Capacity | 10 kA |
| IP Rating | IP40/20 |
| Modules | 3 Module 54mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | -25 to 55 deg C |
| Terminal Type | Pin/Fork |
| Tightening Torque | 4.5 Nm Top/Bottom |
| Width | 54 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker B Curve, 415 Volt AC, 50 Amp, 50/60 Hz, Interrupt Capacity: 10 kA, Number of Modules: 3, 54mm Module Width, Number of Poles: 3, Trip Characteristic: B Curve, 4.5 N/m Top/Bottom Tightening Torque, Pin/Fork Terminal, IP40, IP20 Inside/Outside, 10000 Cycles, 0.75 to 25 mm Flexible, 1 to 35 mm Rigid Cable, DIN 35mm Rail,-25 to 55 deg C, 86mm Height, 54mm Width, 76mm Depth
