Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 1.1kW 1Ph 240V D90S Frame Flange Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 1.1kW 1Ph 240V D90S Frame Flange Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 6.6 Amp, 1.1 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: D90S, Shaft Size: 24 mm, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 32 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, <80 deg C, Aluminium, Teal, 335 mm Length x 270 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Monarch Single Phase |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 134/01.1MV4 |
| Colour | Teal |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 6.6 Amp |
| Frame | Size D90S |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 270 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Horsepower | 1.1 kW |
| IP Rating | IP55 |
| Length | 335 mm |
| Mounting Method | Flange |
| Material | Aluminium |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Phase | 1 Phase |
| Shaft Size | 24 mm |
| Torque Rating | 32 Nm |
| Speed | 1400 rpm |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Temperature | <80 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 6.6 Amp, 1.1 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: D90S, Shaft Size: 24 mm, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 32 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, <80 deg C, Aluminium, Teal, 335 mm Length x 270 mm Height
