Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 0.55kW 1Ph 240V D80 Frame Flange Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 0.55kW 1Ph 240V D80 Frame Flange Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 3.9 Amp, 0.55 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: D80, Shaft Size: 19 mm, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 250 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, <80 deg C, Aluminium, Teal, 295 mm Length x 240 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Monarch Single Phase |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 134/0.55MV4 |
| Bearing Type | Ball |
| Colour | Teal |
| Current | 3.9 Amp |
| Frame | Size D80 |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 240 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Horsepower | 0.55 kW |
| IP Rating | IP55 |
| Length | 295 mm |
| Mounting Method | Flange |
| Material | Aluminium |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Phase | 1 Phase |
| Product Type | Motors SCIM |
| Shaft Size | 19 mm |
| Speed | 1400 rpm |
| Temperature | <80 deg C |
| Torque Rating | 250 Nm |
| Voltage | 240 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 3.9 Amp, 0.55 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: D80, Shaft Size: 19 mm, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 250 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, <80 deg C, Aluminium, Teal, 295 mm Length x 240 mm Height
