Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 0.37kW 1Ph 240V D71 Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 0.37kW 1Ph 240V D71 Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 2.6 Amp, 0.37 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: D71, Shaft Size: 14 mm, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 35 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class F, <80 deg C, Aluminium, Teal, 255 mm Length x 205 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Monarch Single Phase |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 132/0.37YE4 |
| Bearing Type | Ball |
| Colour | Teal |
| Current | 2.6 Amp |
| Frame | Size D71 |
| Horsepower | 0.37 kW |
| Insulation Class | Class F |
| Frequency | 50 Hz |
| Length | 255 mm |
| IP Rating | IP55 |
| Height | 205 mm |
| Material | Aluminium |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Mounting Method | Foot |
| Phase | 1 Phase |
| Product Type | Motors SCIM |
| Shaft Size | 14 mm |
| Temperature | <80 deg C |
| Speed | 1400 rpm |
| Torque Rating | 35 Nm |
| Voltage | 240 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 2.6 Amp, 0.37 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1400 rpm, 4 Pole, IP55, Frame: D71, Shaft Size: 14 mm, Duty Cycle: S1, Ball Bearing, Torque: 35 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class F, <80 deg C, Aluminium, Teal, 255 mm Length x 205 mm Height
