Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 15kW 3Ph 415V C160L Frame Horizontal Foot Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 15kW 3Ph 415V C160L Frame Horizontal Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 28.1 Amp, 15 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1460 rpm, 4 Pole, IP23, Frame: C160L, Shaft Size: 48 mm, Clockwise Rotation, Duty Cycle: S1, Vacuum De-Gassed High Quality Open Bearing, Torque: 98.1 N/m, Horizontal Foot Mount, Insulation Class: Class F, <80 deg C, Cast Iron, Light Grey, 572 mm Length x 375 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Open Drip Proof |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 054/0015C4 |
| Colour | Light Grey |
| Bearing Type | Vacuum De-Gassed High Quality Open |
| Current | 28.1 Amp |
| Frame | Size C160L |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 375 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Horsepower | 15 kW |
| IP Rating | IP23 |
| Length | 572 mm |
| Mounting Method | Horizontal Foot |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Phase | 3 Phase |
| Rotation | Clockwise |
| Shaft Size | 48 mm |
| Torque Rating | 98.1 Nm |
| Speed | 1460 rpm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Temperature | <80 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 28.1 Amp, 15 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1460 rpm, 4 Pole, IP23, Frame: C160L, Shaft Size: 48 mm, Clockwise Rotation, Duty Cycle: S1, Vacuum De-Gassed High Quality Open Bearing, Torque: 98.1 N/m, Horizontal Foot Mount, Insulation Class: Class F, <80 deg C, Cast Iron, Light Grey, 572 mm Length x 375 mm Height
