Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 2P 4kW 1Ph 240/480V D112M Frame Foot/Flange Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 2P 4kW 1Ph 240/480V D112M Frame Foot/Flange Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240/480 Volt AC, 25/12.5 Amp, 4 kW, 50 Hz, 1 Phase, 2900 rpm, 2 Pole, IP44, Frame: D112M, Shaft Size: 28 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 13.1 N/m, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 489 mm Length x 265 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | BECY Cast Iron Metric |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 036/E0004BF2 |
| Bearing Type | Single Row Deep Groove |
| Current | 25/12.5 Amp |
| Frame | Size D112M |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 265 mm |
| Insulation Class | Class H/F |
| Horsepower | 4 kW |
| IP Rating | IP44 |
| Length | 489 mm |
| Mounting Method | Foot/Flange |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Phase | 1 Phase |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 28 mm |
| Torque Rating | 13.1 Nm |
| Speed | 2900 rpm |
| Voltage | 240-480 Volt AC |
| Temperature | -10 to 40 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240/480 Volt AC, 25/12.5 Amp, 4 kW, 50 Hz, 1 Phase, 2900 rpm, 2 Pole, IP44, Frame: D112M, Shaft Size: 28 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 13.1 N/m, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 489 mm Length x 265 mm Height
