Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 7.5kW 1Ph 240/480V D132M Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 7.5kW 1Ph 240/480V D132M Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240/480 Volt AC, 42/21 Amp, 7.5 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1455 rpm, 4 Pole, IP44, Frame: D132M, Shaft Size: 38 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 49 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 546 mm Length x 310 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | BECY Cast Iron Metric |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 033/E0007BE4 |
| Bearing Type | Single Row Deep Groove |
| Current | 42/21 Amp |
| Frame | Size D132M |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 310 mm |
| Insulation Class | Class H/F |
| Horsepower | 7.5 kW |
| IP Rating | IP44 |
| Length | 546 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Phase | 1 Phase |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 38 mm |
| Torque Rating | 49 Nm |
| Speed | 1455 rpm |
| Voltage | 240-480 Volt AC |
| Temperature | -10 to 40 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240/480 Volt AC, 42/21 Amp, 7.5 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1455 rpm, 4 Pole, IP44, Frame: D132M, Shaft Size: 38 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 49 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 546 mm Length x 310 mm Height
