Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 2.2kW 1Ph 240V D100L Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 2.2kW 1Ph 240V D100L Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 13.3/6.7 Amp, 2.2 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1455 rpm, 4 Pole, IP44, Frame: D100L, Shaft Size: 28 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 14.4 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 431 mm Length x 243 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | BECY Cast Iron Metric |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 032/E02.2BE4 |
| Current | 13.3/6.7 Amp |
| Bearing Type | Single Row Deep Groove |
| Frame | Size D100L |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 243 mm |
| Material | Cast Iron |
| Horsepower | 2.2 kW |
| Length | 431 mm |
| Insulation Class | Class H/F |
| Mounting Method | Foot |
| IP Rating | IP44 |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Phase | 1 Phase |
| Product Type | Motors SCIM |
| Shaft Size | 28 mm |
| Rotation | Bi Directional |
| Temperature | -10 to 40 deg C |
| Speed | 1455 rpm |
| Torque Rating | 14.4 Nm |
| Voltage | 240 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 13.3/6.7 Amp, 2.2 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1455 rpm, 4 Pole, IP44, Frame: D100L, Shaft Size: 28 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 14.4 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 431 mm Length x 243 mm Height
