Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 1.5kW 1Ph 240/480V D90L Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 4P 1.5kW 1Ph 240/480V D90L Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240/480 Volt AC, 10.4/5.2 Amp, 1.5 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1450 rpm, 4 Pole, IP44, Frame: D90L, Shaft Size: 24 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 9.9 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 392 mm Length x 190 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | BECY Cast Iron Metric |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 032/E01.5BE4 |
| Bearing Type | Single Row Deep Groove |
| Current | 10.4/5.2 Amp |
| Frame | Size D90L |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 190 mm |
| Insulation Class | Class H/F |
| Horsepower | 1.5 kW |
| IP Rating | IP44 |
| Length | 392 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Phase | 1 Phase |
| Product Type | Motors SCIM |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 24 mm |
| Speed | 1450 rpm |
| Temperature | -10 to 40 deg C |
| Torque Rating | 9.9 Nm |
| Voltage | 240-480 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240/480 Volt AC, 10.4/5.2 Amp, 1.5 kW, 50 Hz, 1 Phase, 1450 rpm, 4 Pole, IP44, Frame: D90L, Shaft Size: 24 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 9.9 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 392 mm Length x 190 mm Height
