Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 2P 1.1kW 1Ph 240V 80 Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction 2P 1.1kW 1Ph 240V 80 Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 6.6 Amp, 1.1 kW, 50 Hz, 1 Phase, 2880 rpm, 2 Pole, IP44, Frame: BEGY-80, Shaft Size: 19 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 3.6 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 307 mm Length x 211 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | BEGY Rolled Steel Metric |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 032/E01.1BE2 |
| Bearing Type | Single Row Deep Groove |
| Current | 6.6 Amp |
| Frame | Size BEGY-80 |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 211 mm |
| Insulation Class | Class H/F |
| Horsepower | 1.1 kW |
| IP Rating | IP44 |
| Length | 307 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Product Type | Motors SCIM |
| Phase | 1 Phase |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 19 mm |
| Torque Rating | 3.6 Nm |
| Speed | 2880 rpm |
| Voltage | 240 Volt AC |
| Temperature | -10 to 40 deg C |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction, 240 Volt AC, 6.6 Amp, 1.1 kW, 50 Hz, 1 Phase, 2880 rpm, 2 Pole, IP44, Frame: BEGY-80, Shaft Size: 19 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Single Row Deep Groove Bearing, Torque: 3.6 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class H/F, -10 to 40 deg C, Cast Iron, 307 mm Length x 211 mm Height
