Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 5.5kW 3Ph 415V Shaft 38mm D132S Frame Flange Mount
Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 5.5kW 3Ph 415V Shaft 38mm D132S Frame Flange Mount
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 9.83 Amp, 5.5 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1460 rpm, 4 Pole, IP66, Frame: D132S, Shaft Size: 38 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 35.9 N/m, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 504 mm Length x 310 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Premium |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 023/0005DF4S |
| Colour | Blue |
| Bearing Type | Anti Fiction Ball |
| Current | 9.83 Amp |
| Frame | Size D132S |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 310 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Horsepower | 5.5 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 504 mm |
| Mounting Method | Foot/Flange |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Product Type | Motors Premium HE |
| Phase | 3 Phase |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 38 mm |
| Torque Rating | 35.9 Nm |
| Speed | 1460 rpm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
| Temperature | ?80 deg C |
Description
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 9.83 Amp, 5.5 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1460 rpm, 4 Pole, IP66, Frame: D132S, Shaft Size: 38 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 35.9 N/m, Foot/Flange Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 504 mm Length x 310 mm Height
