Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 132kW 3Ph 380/415V Shaft 85mm D315SB Frame Flange Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 132kW 3Ph 380/415V Shaft 85mm D315SB Frame Flange Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 216 Amp, 50 Hz, 3 Phase, 1482 rpm, 132 kW Output, 4 Pole, IP66, Frame: D315SB, 85 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 88 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 850 N/m, Flange Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 96.7 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Mining |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 016/H0132DD4R |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 216 Amp |
| Colour | Orange |
| Efficiency | 96.7 at 100% Load |
| Frame | Size D315SB |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Mounting Method | Flange |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Output | 132 kW |
| Power Factor | 88 at 100% Load |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Bi Directional-Low Noise |
| Shaft Size | 85 mm |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Speed | 1482 rpm |
| Starting Method | DOL Soft Starter/VVVF Duty |
| Temperature | 55 deg C |
| Torque Rating | 850 Nm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 216 Amp, 50 Hz, 3 Phase, 1482 rpm, 132 kW Output, 4 Pole, IP66, Frame: D315SB, 85 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 88 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 850 N/m, Flange Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 96.7 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C
