Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 18.5kW 3Ph 380/415V Shaft 42mm D160L Frame Flange Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 2P 18.5kW 3Ph 380/415V Shaft 42mm D160L Frame Flange Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 30.3 Amp, 25 HP, 50 Hz, 3 Phase, 2940 rpm, 18.5 kW Output, 2 Pole, IP66, Frame: D160L, 42 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 90.5 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 60 N/m, Flange Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 93.8 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 652 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Mining |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 014/H0018DD2R |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 30.3 Amp |
| Colour | Orange |
| Efficiency | 93.8 at 100% Load |
| Frame | Size D160L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 652 mm |
| Mounting Method | Flange |
| Horsepower | 25 kW |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Output | 18.5 kW |
| Power Factor | 90.5 at 100% Load |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Bi Directional-Low Noise |
| Shaft Size | 42 mm |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Speed | 2940 rpm |
| Starting Method | DOL Soft Starter/VVVF Duty |
| Temperature | 55 deg C |
| Torque Rating | 60 Nm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 30.3 Amp, 25 HP, 50 Hz, 3 Phase, 2940 rpm, 18.5 kW Output, 2 Pole, IP66, Frame: D160L, 42 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 90.5 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 60 N/m, Flange Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 93.8 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 652 mm Length
