Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 4P 15kW 3Ph 415V Shaft 42mm D160L Frame Flange Mount
Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 4P 15kW 3Ph 415V Shaft 42mm D160L Frame Flange Mount
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 26.1 Amp, 15 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1465 rpm, 4 Pole, IP66, Frame: D160L, Shaft Size: 42 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 97.6 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 652 mm Length x 434 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Premium |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 014/0015DD4S |
| Bearing Type | Anti Fiction Ball |
| Colour | Blue |
| Current | 26.1 Amp |
| Frame | Size D160L |
| Insulation Class | Class F |
| Frequency | 50 Hz |
| Length | 652 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Height | 434 mm |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Mounting Method | Flange |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors Premium HE |
| Rotation | Bi Directional |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Shaft Size | 42 mm |
| Temperature | ?80 deg C |
| Speed | 1465 rpm |
| Torque Rating | 97.6 Nm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
Description
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 26.1 Amp, 15 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1465 rpm, 4 Pole, IP66, Frame: D160L, Shaft Size: 42 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 97.6 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 652 mm Length x 434 mm Height
