Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 6P 11kW 3Ph 415V Shaft 42mm D160L Frame Flange Mount
Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 6P 11kW 3Ph 415V Shaft 42mm D160L Frame Flange Mount
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 20.9 Amp, 11 kW, 50 Hz, 3 Phase, 965 rpm, 6 Pole, IP66, Frame: D160L, Shaft Size: 42 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 109 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 652 mm Length x 434 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Premium |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 014/0011DD6S |
| Colour | Blue |
| Bearing Type | Anti Fiction Ball |
| Current | 20.9 Amp |
| Frame | Size D160L |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 434 mm |
| Insulation Class | Class F |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 652 mm |
| Mounting Method | Flange |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 6 Pole |
| Product Type | Motors Premium HE |
| Phase | 3 Phase |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 42 mm |
| Torque Rating | 109 Nm |
| Speed | 965 rpm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
| Temperature | ?80 deg C |
Description
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 20.9 Amp, 11 kW, 50 Hz, 3 Phase, 965 rpm, 6 Pole, IP66, Frame: D160L, Shaft Size: 42 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 109 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 652 mm Length x 434 mm Height
