Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 7.5kW 3Ph 415V Shaft 38mm D132M Frame Flange Mount
Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 7.5kW 3Ph 415V Shaft 38mm D132M Frame Flange Mount
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 13.4 Amp, 7.5 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1465 rpm, 4 Pole, IP66, Frame: D132M, Shaft Size: 38 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 48.8 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 492 mm Length x 337 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Premium |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 013/0007DD4S |
| Bearing Type | Anti Fiction Ball |
| Colour | Blue |
| Current | 13.4 Amp |
| Frame | Size D132M |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 337 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Horsepower | 7.5 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 492 mm |
| Mounting Method | Flange |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors Premium HE |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 38 mm |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Speed | 1465 rpm |
| Temperature | ?80 deg C |
| Torque Rating | 48.8 Nm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
Description
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 13.4 Amp, 7.5 kW, 50 Hz, 3 Phase, 1465 rpm, 4 Pole, IP66, Frame: D132M, Shaft Size: 38 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 48.8 N/m, Flange Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 492 mm Length x 337 mm Height
