Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 6P 1.5kW 3Ph 380/415V Shaft 28mm D100L Frame Flange Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 6P 1.5kW 3Ph 380/415V Shaft 28mm D100L Frame Flange Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 3.40 Amp, 2 HP, 50 Hz, 3 Phase, 950 rpm, 1.5 kW Output, 6 Pole, IP66, Frame: D100L, 28 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 73 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 15.1 N/m, Flange Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 84 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 374.5 mm Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Mining |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 012/H01.5DD6R |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 3.40 Amp |
| Colour | Orange |
| Efficiency | 84 at 100% Load |
| Frame | Size D100L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 374.5 mm |
| Mounting Method | Flange |
| Horsepower | 2 kW |
| Number Of Poles | 6 Pole |
| Output | 1.5 kW |
| Power Factor | 73 at 100% Load |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Bi Directional-Low Noise |
| Shaft Size | 28 mm |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Speed | 950 rpm |
| Starting Method | DOL Soft Starter/VVVF Duty |
| Temperature | 55 deg C |
| Torque Rating | 15.1 Nm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 3.40 Amp, 2 HP, 50 Hz, 3 Phase, 950 rpm, 1.5 kW Output, 6 Pole, IP66, Frame: D100L, 28 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 73 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 15.1 N/m, Flange Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 84 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 374.5 mm Length
