Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 6P 90kW 3Ph 415V Shaft 85mm D315SC Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 6P 90kW 3Ph 415V Shaft 85mm D315SC Frame Foot Mount
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 152 Amp, 90 kW, 50 Hz, 3 Phase, 985 rpm, 6 Pole, IP66, Frame: D315SC, Shaft Size: 85 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 872 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 1161 mm Length x 723 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Premium |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 006/0090D6S |
| Colour | Blue |
| Bearing Type | Anti Fiction Ball |
| Current | 152 Amp |
| Frame | Size D315SC |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 723 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Horsepower | 90 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 1161 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 6 Pole |
| Product Type | Motors Premium HE |
| Phase | 3 Phase |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 85 mm |
| Torque Rating | 872 Nm |
| Speed | 985 rpm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
| Temperature | ?80 deg C |
Description
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 152 Amp, 90 kW, 50 Hz, 3 Phase, 985 rpm, 6 Pole, IP66, Frame: D315SC, Shaft Size: 85 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 872 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 1161 mm Length x 723 mm Height
