Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 2P 90kW 3Ph 415V Shaft 65mm D280SA Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 2P 90kW 3Ph 415V Shaft 65mm D280SA Frame Foot Mount
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 145 Amp, 90 kW, 50 Hz, 3 Phase, 2960 rpm, 2 Pole, IP66, Frame: D280SA, Shaft Size: 65 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 290 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 1042 mm Length x 651 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Premium |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 006/0090D2S |
| Height | 651 mm |
| Current | 145 Amp |
| Frequency | 50 Hz |
| Bearing Type | Anti Fiction Ball |
| Horsepower | 90 kW |
| Colour | Blue |
| IP Rating | IP66 |
| Frame | Size D280SA |
| Insulation Class | Class F |
| Material | Cast Iron |
| Mounting Method | Foot |
| Length | 1042 mm |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors Premium HE |
| Rotation | Bi Directional |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Torque Rating | 290 Nm |
| Temperature | ?80 deg C |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
| Speed | 2960 rpm |
| Shaft Size | 65 mm |
Description
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 380/415 Volt AC, 145 Amp, 90 kW, 50 Hz, 3 Phase, 2960 rpm, 2 Pole, IP66, Frame: D280SA, Shaft Size: 65 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 290 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 1042 mm Length x 651 mm Height
