Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 30kW 3Ph 415V Shaft 55mm D200LC Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 30kW 3Ph 415V Shaft 55mm D200LC Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 51.4 Amp, 40 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1475 rpm, 30 kW Output, 4 Pole, IP66, Frame: D200LC, 55 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 86 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 194 N/m, Foot Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 94.5 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 770 mm Length x 469 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Mining |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 005/H0030D4R |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 51.4 Amp |
| Colour | Orange |
| Efficiency | 94.5 at 100% Load |
| Frame | Size D200LC |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 469 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 770 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Horsepower | 40 kW |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Output | 30 kW |
| Power Factor | 86 at 100% Load |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Bi Directional-Low Noise |
| Shaft Size | 55 mm |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Speed | 1475 rpm |
| Starting Method | DOL Soft Starter/VVVF Duty |
| Temperature | 55 deg C |
| Torque Rating | 194 Nm |
| Voltage | 415 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 415 Volt AC, 51.4 Amp, 40 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1475 rpm, 30 kW Output, 4 Pole, IP66, Frame: D200LC, 55 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 86 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 194 N/m, Foot Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 94.5 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 770 mm Length x 469 mm Height
