Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 5.5kW 3Ph 380/415V Shaft 38mm D132S Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 4P 5.5kW 3Ph 380/415V Shaft 38mm D132S Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 9.83 Amp, 7.5 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1460 rpm, 5.5 kW Output, 4 Pole, IP66, Frame: D132S, 38 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 85.5 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 35.9 N/m, Foot Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 91 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 454 mm Length x 310 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Mining |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 003/H0005D4R |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 9.83 Amp |
| Colour | Orange |
| Efficiency | 91 at 100% Load |
| Frame | Size D132S |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 310 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 454 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Horsepower | 7.5 kW |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Output | 5.5 kW |
| Power Factor | 85.5 at 100% Load |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Bi Directional-Low Noise |
| Shaft Size | 38 mm |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Speed | 1460 rpm |
| Starting Method | DOL Soft Starter/VVVF Duty |
| Temperature | 55 deg C |
| Torque Rating | 35.9 Nm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 9.83 Amp, 7.5 HP, 50 Hz, 3 Phase, 1460 rpm, 5.5 kW Output, 4 Pole, IP66, Frame: D132S, 38 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 85.5 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 35.9 N/m, Foot Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 91 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 454 mm Length x 310 mm Height
