Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 2P 3kW 3Ph 415V Shaft 28mm D100L Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Premium High Efficiency Squirrel Cage Induction 2P 3kW 3Ph 415V Shaft 28mm D100L Frame Foot Mount
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 5.36 Amp, 3 kW, 50 Hz, 3 Phase, 2870 rpm, 2 Pole, IP66, Frame: D100L, Shaft Size: 28 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 9.97 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 374.5 mm Length x 243 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Premium |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 003/0003D2S |
| Colour | Blue |
| Bearing Type | Anti Fiction Ball |
| Current | 5.36 Amp |
| Frame | Size D100L |
| Frequency | 50 Hz |
| Height | 243 mm |
| Insulation Class | Class F |
| Horsepower | 3 kW |
| IP Rating | IP66 |
| Length | 374.5 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Material | Cast Iron |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Product Type | Motors Premium HE |
| Phase | 3 Phase |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Rotation | Bi Directional |
| Shaft Size | 28 mm |
| Torque Rating | 9.97 Nm |
| Speed | 2870 rpm |
| Voltage | 415 Volt AC |
| Temperature | ?80 deg C |
Description
Electric Motor Premium Severe Duty High Efficiency Squirrel Cage Induction, 415 Volt AC, 5.36 Amp, 3 kW, 50 Hz, 3 Phase, 2870 rpm, 2 Pole, IP66, Frame: D100L, Shaft Size: 28 mm, Bi-Directional Rotation, Duty Cycle: S1, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Torque: 9.97 N/m, Foot Mount, Insulation Class: Class F, ?80 deg C, Cast Iron, Blue, 374.5 mm Length x 243 mm Height
