Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 6P 1.1kW 3Ph 380/415V Shaft 24mm D90L Frame Foot Mount
Teco Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec 6P 1.1kW 3Ph 380/415V Shaft 24mm D90L Frame Foot Mount
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 2.54 Amp, 1.5 HP, 50 Hz, 3 Phase, 935 rpm, 1.1 kW Output, 6 Pole, IP66, Frame: D90L, 24 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 73 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 11.20 N/m, Foot Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 82.5 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 332.5 mm Length x 190 mm Height
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Teco |
| Range Name | Max E3 Mining |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 26101100 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 002/H01.1D6R |
| Bearing Type | Ball |
| Current | 2.54 Amp |
| Colour | Orange |
| Efficiency | 82.5 at 100% Load |
| Frame | Size D90L |
| Frame Material | Cast Iron |
| Height | 190 mm |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP66 |
| Insulation Class | Class H |
| Length | 332.5 mm |
| Mounting Method | Foot |
| Horsepower | 1.5 kW |
| Number Of Poles | 6 Pole |
| Output | 1.1 kW |
| Power Factor | 73 at 100% Load |
| Phase | 3 Phase |
| Product Type | Motors SCIM Mine Spec |
| Rotation | Bi Directional-Low Noise |
| Shaft Size | 24 mm |
| Service Factor | 1/1.15 p.u at Class B/F |
| Speed | 935 rpm |
| Starting Method | DOL Soft Starter/VVVF Duty |
| Temperature | 55 deg C |
| Torque Rating | 11.20 Nm |
| Voltage | 380-415 Volt AC |
Description
Electric Motor Squirrel Cage Induction Mine Spec, 380/415 Volt AC, 2.54 Amp, 1.5 HP, 50 Hz, 3 Phase, 935 rpm, 1.1 kW Output, 6 Pole, IP66, Frame: D90L, 24 mm Shaft, Rotation: Bi Directional-Low Noise, Power Factor: 73 at 100% Load, Service Factor: 1/1.15 p.u at Class B/F, Ball Bearing, Direct On Line Starting, Soft Starter/VVVF Duty, Torque: 11.20 N/m, Foot Mounting, Insulation Class: Class H, Efficiency: 82.5 at 100% Load, Cast Iron Frame, Finish: Orange Paint, 55 deg C, 332.5 mm Length x 190 mm Height
