Schneider Limit Switch Body & Contact Sub-Assembly 1NO-1NC Snap Action IP66
Schneider Limit Switch Body & Contact Sub-Assembly 1NO-1NC Snap Action IP66
Limit Switch & Contact Sub-Assembly, 240 Volt AC, 250 Volt DC, 10 Amp, 1NO+1NC, Snap Action, 5000000 Cycles Electrical, IP66, Metal, -40 to 70 deg C, 84 mm Height, 43 mm Width, 36 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | OsiSense XC |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122200 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | ZCKJ1H29-NLA |
| Depth | 36 mm |
| Contact Configuration | 1NO+1NC Snap Action |
| Height | 84 mm |
| IP Rating | IP66 |
| Operating Cycles | 5000000 Cycles Electrical |
| Temperature | -40 to 70 deg C |
| Product Type | Limit Switches |
| Voltage | 240 Volt AC/250 Volt DC |
| Width | 43 mm |
Description
Limit Switch & Contact Sub-Assembly, 240 Volt AC, 250 Volt DC, 10 Amp, 1NO+1NC, Snap Action, 5000000 Cycles Electrical, IP66, Metal, -40 to 70 deg C, 84 mm Height, 43 mm Width, 36 mm Depth
