Schneider Steady Industrial Beacon Red LED 24 Volt AC/DC Polycarbonate Lens
Schneider Steady Industrial Beacon Red LED 24 Volt AC/DC Polycarbonate Lens
This Harmony XVB illuminated unit is supplied with 24V AC/DC and has a red LED with a steady light. This red indicating bank lens is designed as an illuminated unit to be connected with base and create complete tower light. Its integral LED offers a steady light, allowing it to clearly display the status of your machines in applications such as automotive, machine tool, material handling, packaging, assembly stations, conveyors. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66, making it ideal for operation in harsh environments. Simple and modular design to allow for easy installation with base unit and make complete tower light. It complies with international standards and certifications (CCC, CSA C22-2 No.14, EN/IEC 60947-5-1, EAC, UL 508 standards and NEMA 4X).
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Schneider |
| Range Name | XVB |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 46171600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | XVBC2B4 |
| Beam Angle | 360 deg |
| Connection Type | Screw clamp terminals |
| Current | 47 mA AC/DC |
| Diameter | 70 mm |
| Dimensions | 70 mm Width x 63 mm Height x 70 mm Depth |
| Flash Type | Steady |
| IP Rating | IP65 |
| Lamp Type | Protected LED |
| Lens Colour | Red |
| Lens Material | Polycarbonate |
| Power Source | Integral LED |
| Product Type | Beacons & Strobes |
| Voltage | 24 Volt AC/DC |
| Temperature | -25 to 50 deg C |
| Wattage | 7 Watt |
Description
This Harmony XVB illuminated unit is supplied with 24V AC/DC and has a red LED with a steady light. This red indicating bank lens is designed as an illuminated unit to be connected with base and create complete tower light. Its integral LED offers a steady light, allowing it to clearly display the status of your machines in applications such as automotive, machine tool, material handling, packaging, assembly stations, conveyors. It is impact resistant, dust resistant, water resistant and vibration resistant thanks to its IP66, making it ideal for operation in harsh environments. Simple and modular design to allow for easy installation with base unit and make complete tower light. It complies with international standards and certifications (CCC, CSA C22-2 No.14, EN/IEC 60947-5-1, EAC, UL 508 standards and NEMA 4X).
