Schneider Enclosure For Pushbutton Control Stations 3x22.5 mm HoleGrey Plastic IP65
Schneider Enclosure For Pushbutton Control Stations 3x22.5 mm HoleGrey Plastic IP65
Pushbutton Control Station Enclosure, For Use With 22 mm Harmony Style 5 Devices, 3 x 22.5 mm Operator Openings, Rear/Front Mounting, IP66/67/69/69K, NEMA 13/4X, Polycarbonate Housing, Grey, -40 to 70 deg C, 136 mm Height, 68 mm Width, 53 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | XAL |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | XALD03 |
| For Use With | 22 mm Harmony Style 5 Devices |
| Depth | 53 mm |
| Colour | Grey |
| Height | 136 mm |
| IP Rating | IP66/67/69/69K |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Mounting Method | Rear/Front |
| NEMA Rating | NEMA 13/4X |
| Product Type | Enclosures Pushbutton |
| Temperature | -40 to 70 deg C |
| Operator Openings | 3 x 22.5 mm |
| Width | 68 mm |
Description
Pushbutton Control Station Enclosure, For Use With 22 mm Harmony Style 5 Devices, 3 x 22.5 mm Operator Openings, Rear/Front Mounting, IP66/67/69/69K, NEMA 13/4X, Polycarbonate Housing, Grey, -40 to 70 deg C, 136 mm Height, 68 mm Width, 53 mm Depth
