Schneider Thermal Overload Relay DIN Rail/Plate Mount 3 Pole 30-40A 1000V 1NO-1NC Class 10A Blue Pushbutton IP20
Schneider Thermal Overload Relay DIN Rail/Plate Mount 3 Pole 30-40A 1000V 1NO-1NC Class 10A Blue Pushbutton IP20
Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 30, Setting Range To (Amp): 40, 1000 Volt AC, 1NO-1NC, 0-400 Hz, 3 Pole, Class 10A, Blue Push-Button, Tightening Torque: 1.7 N/m, DIN Rail/Plate Mount, Screw Clamp Terminal, IP20, -20 to 60 deg C, 81 mm Height, 70 mm Width, 115 mm Depth, For Use With: LC1D40 and LC1D95 Contactors, Please Note: 2 Phase
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model D |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39122300 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LRD3355 |
| Control Type | Blue Push-Button |
| Depth | 115 mm |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| For Use With | LC1D40 and LC1D95 Contactors |
| Frequency | 0-400 Hz |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 81 mm |
| Mounting Method | DIN Rail/Plate |
| Operational Voltage | 1000 Volt AC |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Please Note | 2 Phase |
| Product Type | Contactor Overloads |
| Setting Range From (Amp) | 30.0 |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Setting Range To (Amp) | 40.0 |
| Trip Characteristic | Class 10A |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Tightening Torque | 1.7 N/m |
| Width | 70 mm |
Description
Thermal Overload Relay, Setting Range From (Amp): 30, Setting Range To (Amp): 40, 1000 Volt AC, 1NO-1NC, 0-400 Hz, 3 Pole, Class 10A, Blue Push-Button, Tightening Torque: 1.7 N/m, DIN Rail/Plate Mount, Screw Clamp Terminal, IP20, -20 to 60 deg C, 81 mm Height, 70 mm Width, 115 mm Depth, For Use With: LC1D40 and LC1D95 Contactors, Please Note: 2 Phase
