Schneider Thermal Overload Relay DIN Rail/Plate Mount 3 Pole 0.63-1A 690V 1NO-1NC Class 10A Blue Pushbutton IP20
Schneider Thermal Overload Relay DIN Rail/Plate Mount 3 Pole 0.63-1A 690V 1NO-1NC Class 10A Blue Pushbutton IP20
Thermal Overload Relay, 690 Volt Operational Voltage, Setting Range From (Amp): 0.63, Setting Range To (Amp): 1.0, 0-400 Hz, Class 10A, Red Pushbutton Stop/Blue Pushbutton Reset Control, 1 Normally Opened/1 Normally Closed Configuration, 3 Pole, 1.7 Nm Tightening Torque, DIN Rail/Plate Mounting, Screw/Clamp Terminal, For Use With LC1D09 to LC1D38 Contactors, IP20, -20 to 60 deg C, 66 mm Height, 45 mm Width, 70 mm Depth, 2 Phase
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model D |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LRD05 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed |
| Control Type | Red Pushbutton Stop/Blue Pushbutton Reset |
| IP Rating | IP20 |
| For Use With | LC1D09 to LC1D38 Contactors |
| Depth | 70 mm |
| Frequency | 0-400 Hz |
| Height | 66 mm |
| Mounting Method | DIN Rail/Plate |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operational Voltage | 690 Volt |
| Product Type | Contactor Overloads |
| Setting Range From (Amp) | 0.63 |
| Please Note | 2 Phase |
| Setting Range To (Amp) | 1.0 |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Tightening Torque | 1.7 Nm |
| Terminal Connection | Screw/Clamp |
| Trip Characteristic | Class 10A |
| Width | 45 mm |
Description
Thermal Overload Relay, 690 Volt Operational Voltage, Setting Range From (Amp): 0.63, Setting Range To (Amp): 1.0, 0-400 Hz, Class 10A, Red Pushbutton Stop/Blue Pushbutton Reset Control, 1 Normally Opened/1 Normally Closed Configuration, 3 Pole, 1.7 Nm Tightening Torque, DIN Rail/Plate Mounting, Screw/Clamp Terminal, For Use With LC1D09 to LC1D38 Contactors, IP20, -20 to 60 deg C, 66 mm Height, 45 mm Width, 70 mm Depth, 2 Phase
