Schneider Miniature Contactor General Purpose DC Operated 2 Pole 1.5kW 6A AC3 12A AC1 24VDC 1NO Auxiliary DIN Rail Mount
Schneider Miniature Contactor General Purpose DC Operated 2 Pole 1.5kW 6A AC3 12A AC1 24VDC 1NO Auxiliary DIN Rail Mount
Miniature Contactor General Purpose DC Operated, 24 Volt DC, AC3 Rating (kW): 1.5, AC3 Rating (Amps): 6, AC1 Rating (Amps): 12, 690 Volt AC, 1NO Auxiliary, 2 Pole, Operating Time: 4-6 ms/8-12 ms, Screw Terminal, DIN Rail Mount, IP2X, -20 to 50 deg C, 56 mm Height, 27 mm Width, 55.5 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model SK |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LP1SK0600BD |
| AC1 Rating (Amps) | 12 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 6 Amp AC3 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened Aux |
| Contact Voltage | 690 Volt AC |
| Depth | 55.5 mm |
| Height | 56 mm |
| IP Rating | IP2X |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt DC |
| Operating Time | 4-6 ms/8-12 ms |
| Product Type | Contactors General |
| Temperature | -20 to 50 deg C |
| Terminal Connection | Screw |
| Width | 27 mm |
Description
Miniature Contactor General Purpose DC Operated, 24 Volt DC, AC3 Rating (kW): 1.5, AC3 Rating (Amps): 6, AC1 Rating (Amps): 12, 690 Volt AC, 1NO Auxiliary, 2 Pole, Operating Time: 4-6 ms/8-12 ms, Screw Terminal, DIN Rail Mount, IP2X, -20 to 50 deg C, 56 mm Height, 27 mm Width, 55.5 mm Depth
