Schneider Motor Starter Direct On Line 2.2kW 3.7-5.5A 415V Polycarbonate IP65
Schneider Motor Starter Direct On Line 2.2kW 3.7-5.5A 415V Polycarbonate IP65
DOL Motor Starter, 50/60 Hz, 2.2 kW AC3, 2.2 kW at 415 Volt AC, 415 Volt AC Coil Voltage, 3.7-5.5 Amp Setting Range, Start/Stop Pushbutton Action, -5 to 40 deg C, Green Pushbutton Start/Red Pushbutton Stop Control, IP65, ABS, 160 mm Height, 78 mm Width, 108 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model K |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LE1M35N712 |
| Action | Start/Stop Pushbutton |
| Coil Voltage | 415 Volt AC |
| Control Type | Green Pushbutton Start/Red Pushbutton Stop |
| Depth | 108 mm |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Height | 160 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Material | ABS |
| Operating Temperature | -5 to 40 deg C |
| Product Type | Motor Starters DOL |
| Setting Range | 3.7-5.5 Amp |
| Wattage | 2.2 kW AC3 |
| Width | 78 mm |
Description
DOL Motor Starter, 50/60 Hz, 2.2 kW AC3, 2.2 kW at 415 Volt AC, 415 Volt AC Coil Voltage, 3.7-5.5 Amp Setting Range, Start/Stop Pushbutton Action, -5 to 40 deg C, Green Pushbutton Start/Red Pushbutton Stop Control, IP65, ABS, 160 mm Height, 78 mm Width, 108 mm Depth
