Schneider Contactor General Purpose AC Operated 4 Pole 25A AC3 40A AC1 240V 1NO-1NC Auxilary DIN Rail/Plate Mount
Schneider Contactor General Purpose AC Operated 4 Pole 25A AC3 40A AC1 240V 1NO-1NC Auxilary DIN Rail/Plate Mount
Contactor General Purpose AC Operated, 240 Volt AC, AC3 Rating (Amps): 25, AC1 Rating (Amps): 40 at 440 Volt AC, 690 Volt AC, 300 Volt DC, 1NO-1NC Auxiliary, 4 Pole, Operating Time: 12-22 ms Closing, 4-19 ms Opening, Screw Clamp, DIN Rail Mount or Base/Plate, IP20, -40 to 60 deg C, 60 to 70 deg C with Derating, 91 mm Height, 45 mm Width, 99 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model D |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LC1DT40U7 |
| AC1 Rating (Amps) | 40 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 25 Amp AC3 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed Aux |
| Contact Voltage | 690 Volt AC/300 Volt DC |
| Depth | 99 mm |
| Height | 91 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail/Base/Plate |
| Number Of Poles | 4 Pole |
| Operating Coil Voltage | 240 Volt AC |
| Operating Time | 12-22 ms Closing/4-19 ms Opening |
| Product Type | Contactors General |
| Temperature | -40 to 60 deg C 60 to 70 deg C with Derating |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Width | 45 mm |
Description
Contactor General Purpose AC Operated, 240 Volt AC, AC3 Rating (Amps): 25, AC1 Rating (Amps): 40 at 440 Volt AC, 690 Volt AC, 300 Volt DC, 1NO-1NC Auxiliary, 4 Pole, Operating Time: 12-22 ms Closing, 4-19 ms Opening, Screw Clamp, DIN Rail Mount or Base/Plate, IP20, -40 to 60 deg C, 60 to 70 deg C with Derating, 91 mm Height, 45 mm Width, 99 mm Depth
