Schneider Contactor General Purpose 3 Pole 37kW 65A AC3 80A AC1 100-250VAC/DC 1NO-1NC Auxilary DIN Rail/Plate Mount
Schneider Contactor General Purpose 3 Pole 37kW 65A AC3 80A AC1 100-250VAC/DC 1NO-1NC Auxilary DIN Rail/Plate Mount
Contactor General Purpose, 100-250 Volt AC/DC, AC3 Rating (kW): 37, AC3 Rating (Amps): 65, AC1 Rating (Amps): 80 at 440 Volt, 690 Volt AC, 1NO-1NC Auxiliary, 3 Pole, Operating Time: 55-65 ms Closing, 20-120 ms and 20-80 ms Opening, Screw Clamp, EverLink BTR Screw, DIN Rail/Plate Mount, IP20, Grey, Green, -40 to 60 deg C, 122 mm Height, 55 mm Width, 120 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model D |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LC1D65AKUE |
| AC1 Rating (Amps) | 80 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 65 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 37 kW |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed Aux |
| Contact Voltage | 690 Volt AC |
| Depth | 120 mm |
| Height | 122 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail/Plate |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Coil Voltage | 100-250 Volt AC/DC |
| Operating Time | 55-65 ms Closing/20-120 ms & 20-80 ms Opening |
| Product Type | Contactors General |
| Temperature | -40 to 60 deg C |
| Terminal Connection | Screw Clamp EverLink BTR Screw |
| Width | 55 mm |
Description
Contactor General Purpose, 100-250 Volt AC/DC, AC3 Rating (kW): 37, AC3 Rating (Amps): 65, AC1 Rating (Amps): 80 at 440 Volt, 690 Volt AC, 1NO-1NC Auxiliary, 3 Pole, Operating Time: 55-65 ms Closing, 20-120 ms and 20-80 ms Opening, Screw Clamp, EverLink BTR Screw, DIN Rail/Plate Mount, IP20, Grey, Green, -40 to 60 deg C, 122 mm Height, 55 mm Width, 120 mm Depth
