Schneider TeSys Model D General Purpose AC Operated Contactor 240VAC Coil 1NO+1NC Aux 15kW 32A AC3 50A AC1 3 Pole
Schneider TeSys Model D General Purpose AC Operated Contactor 240VAC Coil 1NO+1NC Aux 15kW 32A AC3 50A AC1 3 Pole
General Purpose AC Operated Contactor, 240 Volt AC Operating Coil, 1NO and 1NC Auxiliaries, AC3 Rating (kW): 15 kW, AC3 Rating (Amps): 32 Amp, AC1 Rating (Amps): 50 Amp, 3 Pole, 4 to 19 msec Opening/12 to 22 msec Closing Operating Time, Screw Clamp Terminal, IP20, DIN Rail Mounting, -5 to 60 deg C, 85 mm Height, 45 mm Width, 92 mm Depth, Safety Cover
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model D |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LC1D32U7-NLA |
| AC1 Rating (Amps) | 50 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 32 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 15 kW |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed Aux |
| Depth | 92 mm |
| Height | 85 mm |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Time | 4 to 19 msec Opening 12 to 22 msec Closing |
| Please Note | Safety Cover |
| Product Type | Contactors General |
| Temperature | -5 to 60 deg C |
| Terminal Connection | Screw Clamp |
| Width | 45 mm |
Description
General Purpose AC Operated Contactor, 240 Volt AC Operating Coil, 1NO and 1NC Auxiliaries, AC3 Rating (kW): 15 kW, AC3 Rating (Amps): 32 Amp, AC1 Rating (Amps): 50 Amp, 3 Pole, 4 to 19 msec Opening/12 to 22 msec Closing Operating Time, Screw Clamp Terminal, IP20, DIN Rail Mounting, -5 to 60 deg C, 85 mm Height, 45 mm Width, 92 mm Depth, Safety Cover
