Schneider Contactor General Purpose AC Operated 3 Pole 4.0kW 9A AC3 25A AC1 24V 1NO-1NC Auxilary DIN Rail/Plate Mount
Schneider Contactor General Purpose AC Operated 3 Pole 4.0kW 9A AC3 25A AC1 24V 1NO-1NC Auxilary DIN Rail/Plate Mount
General Purpose AC Operated Contactor, 24 Volt AC Coil Voltage, 690 Volt AC/300 Volt DC Contact Voltage, 1 Normally Opened/1 Normally Closed Aux Configuration, 4 kW AC3 AC3 Rating, 9 Amp AC3 AC3 Rating, 25 Amp AC1 AC1 Rating, 3 Pole, 12-22 ms Closing/4-19 ms Opening Operating Time, Screw/Clamp Terminal, DIN Rail/Plate Mounting, IP20, -40 to 60 deg C, 77 mm Height, 45 mm Width, 86 mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | TeSys Model D |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121500 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | LC1D09B7 |
| AC1 Rating (Amps) | 25 Amp AC1 |
| AC3 Rating (Amps) | 9 Amp AC3 |
| AC3 Rating (kW) | 4 kW AC3 |
| Contact Configuration | 1 Normally Opened & 1 Normally Closed Aux |
| Contact Voltage | 690 Volt AC/300 Volt DC |
| Depth | 86 mm |
| Height | 77 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Mounting Method | DIN Rail/Plate |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operating Coil Voltage | 24 Volt AC |
| Operating Time | 12-22 ms Closing/4-19 ms Opening |
| Product Type | Contactors General |
| Temperature | -40 to 60 deg C |
| Terminal Connection | Screw/Clamp |
| Width | 45 mm |
Description
General Purpose AC Operated Contactor, 24 Volt AC Coil Voltage, 690 Volt AC/300 Volt DC Contact Voltage, 1 Normally Opened/1 Normally Closed Aux Configuration, 4 kW AC3 AC3 Rating, 9 Amp AC3 AC3 Rating, 25 Amp AC1 AC1 Rating, 3 Pole, 12-22 ms Closing/4-19 ms Opening Operating Time, Screw/Clamp Terminal, DIN Rail/Plate Mounting, IP20, -40 to 60 deg C, 77 mm Height, 45 mm Width, 86 mm Depth
