Schneider Circuit Breaker Motor Rated 3Pole 14A 5.5kW 690VAC DIN Rail Clipped Mount
Schneider Circuit Breaker Motor Rated 3Pole 14A 5.5kW 690VAC DIN Rail Clipped Mount
Miniature Circuit Breaker Motor Rated, 690 Volt AC, 14 Amp, 50/60 Hz, 15 kA Interrupt Capacity, 170 Magnetic Rating, 5.5 kW Load Rating, 3 Poles, Toggle Operator, Screw Clamp Terminal, 100000 Cycles, IP20 Conforming to IEC 60529, 35mm Symmetrical DIN Rail Clipped,-20 to 60 deg C, 89mm Height x 45mm Width x 78.5mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | GV2LE |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | GV2LE16 |
| Depth | 78.5 mm |
| Current | 14 Amp |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Interrupt Capacity | 15 kA |
| IP Rating | IP20 |
| Height | 89 mm |
| Load Rating | 5.5 kW |
| Magnetic Rating | 170 |
| Mounting Method | DIN Rail |
| Operating Cycles | 100000 Cycles |
| Number Of Poles | 3 Pole |
| Operator Type | Operators |
| Product Type | Mini Circuit Breakers |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type | Screw Clamp |
| Voltage | 690 Volt |
| Width | 45 mm |
Description
Miniature Circuit Breaker Motor Rated, 690 Volt AC, 14 Amp, 50/60 Hz, 15 kA Interrupt Capacity, 170 Magnetic Rating, 5.5 kW Load Rating, 3 Poles, Toggle Operator, Screw Clamp Terminal, 100000 Cycles, IP20 Conforming to IEC 60529, 35mm Symmetrical DIN Rail Clipped,-20 to 60 deg C, 89mm Height x 45mm Width x 78.5mm Depth
