Schneider Thermal Magnetic Current Circuit Breaker 2 (1 Ph + N)Pole 6A 250/277VAC 48VDC By Clips Plate Rail
Schneider Thermal Magnetic Current Circuit Breaker 2 (1 Ph + N)Pole 6A 250/277VAC 48VDC By Clips Plate Rail
Thermal Magnetic Current Circuit Breaker, 250/277 Volt AC 48 Volt DC, 6 Amp, 50/60 Hz, 1.5 kA Interrupt Capacity, 83 Magnetic Rating, 2 (1 Ph + N) Poles, Toggle Operator, 8000 Cycles, Cable, IP20 Conforming to IEC 60529, By Clips, Plate, Rail,-20 to 60 deg C, 74mm Height x 15mm Width x 67mm Depth
| Brand | Schneider |
|---|---|
| Range Name | GB2 |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 39121600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | GB2CD12 |
| Depth | 67 mm |
| Current | 6 Amp |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Interrupt Capacity | 1.5 kA |
| Height | 74 mm |
| IP Rating | IP20 |
| Magnetic Rating | 83 |
| Mounting Method | Clip/Plate/Rail |
| Number Of Poles | 2 Pole |
| Operating Cycles | 8000 Cycles |
| Temperature | -20 to 60 deg C |
| Voltage | 250-277 Volt AC/48 Volt DC |
| Operator Type | Operators |
| Product Type | Circuit Breakers |
| Width | 15 mm |
Description
Thermal Magnetic Current Circuit Breaker, 250/277 Volt AC 48 Volt DC, 6 Amp, 50/60 Hz, 1.5 kA Interrupt Capacity, 83 Magnetic Rating, 2 (1 Ph + N) Poles, Toggle Operator, 8000 Cycles, Cable, IP20 Conforming to IEC 60529, By Clips, Plate, Rail,-20 to 60 deg C, 74mm Height x 15mm Width x 67mm Depth
