Sylvania Mercury Vapour Lamp High Pressure Elliptical 50W E27 Neutral White 4000K 1800 Lumens 29000 hrs
Sylvania Mercury Vapour Lamp High Pressure Elliptical 50W E27 Neutral White 4000K 1800 Lumens 29000 hrs
Mercury Vapour Lamp, High Pressure, 50 Watt, 95 Volt, Elliptical Shape, E27 Base, Neutral White, 4000K, 1800 Lumens, 29000 hrs Average Life, 360 deg Beam Angle, 56 mm Diameter, 130 mm Length
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Standard Pack Size | 40 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 645001 |
| Average Lamp Life | 29000 hrs |
| Base Type | E27 |
| Beam Angle | 360 deg |
| Colour Designation | Neutral White |
| Colour Temperature | 4000K |
| Diameter | 56 mm |
| Lamp Shape | Elliptical |
| Length | 130 mm |
| Lumens | 1800 lm |
| Product Type | Lamps Mercury Vapour |
| Voltage | 95 Volt |
| Wattage | 50 Watt |
Description
Mercury Vapour Lamp, High Pressure, 50 Watt, 95 Volt, Elliptical Shape, E27 Base, Neutral White, 4000K, 1800 Lumens, 29000 hrs Average Life, 360 deg Beam Angle, 56 mm Diameter, 130 mm Length
