Sylvania T8 Special Length Halo-Phosphor Fluorescent Lamp 15W 55V 900lm 4300K G13 Cool White
Sylvania T8 Special Length Halo-Phosphor Fluorescent Lamp 15W 55V 900lm 4300K G13 Cool White
Linear Fluorescent Lamp, 15 Watt, 55 Volt Input, T8 Linear Lamp Shape, G13 2 Pin Base, 4000K, 900 Lumens, 14000 hrs Lamp Life, 360 deg Beam, 60 CRI, Dimmable, Cool White, 26 mm Diameter Tube, 437 mm Overall Length
| Brand | Sylvania |
|---|---|
| Range Name | T8 Luxline Plus |
| Standard Pack Size | 25 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 216160 |
| Average Lamp Life | 14000 hrs |
| Base Type | G13 2-Pin |
| Colour Designation | Cool White |
| Colour Temperature | 4000K |
| CRI | 60 |
| Diameter | 26 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Shape | T8 Linear |
| Length | 437 mm |
| Lumens | 900 lm |
| Product Type | Lamps Fluorescent Linear |
| Wattage | 15 Watt |
Description
Linear Fluorescent Lamp, 15 Watt, 55 Volt Input, T8 Linear Lamp Shape, G13 2 Pin Base, 4000K, 900 Lumens, 14000 hrs Lamp Life, 360 deg Beam, 60 CRI, Dimmable, Cool White, 26 mm Diameter Tube, 437 mm Overall Length
