Sylvania Linear Double Ended Halogen Lamp 1000W 240V R7s Cap 3000K 22000 Lumens 2000 hrs 189mm
Sylvania Linear Double Ended Halogen Lamp 1000W 240V R7s Cap 3000K 22000 Lumens 2000 hrs 189mm
Linear Double Ended Halogen Lamp, 1000 Watt, 240 Volt, T3 Shape, R7s Push In Caps Base, 3000K, 22000 Lumens, 2000 hrs Average Life, 100 CRI, 360 deg Beam Angle, Dimmable, Horizontal Burning Position, Clear Finish, 12 mm Overall Diameter, 189 mm Overall Length
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sylvania |
| Standard Pack Size | 10 |
| UNSPSC Class | 39101600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | 587003 |
| Average Lamp Life | 2000 hrs |
| Base Type | R7s Push In Caps |
| Beam Angle | 360 deg |
| Burning Position | Horizontal |
| Diameter | 12 mm |
| Colour Temperature | 3000K |
| CRI | 100 |
| Dimmable | Dimmable |
| Lamp Finish | Clear |
| Lamp Shape | T3 |
| Length | 189 mm |
| Lumens | 22000 lm |
| Voltage | 240 Volt |
| Product Type | Halogen Lamps |
| Wattage | 1000 Watt |
Description
Linear Double Ended Halogen Lamp, 1000 Watt, 240 Volt, T3 Shape, R7s Push In Caps Base, 3000K, 22000 Lumens, 2000 hrs Average Life, 100 CRI, 360 deg Beam Angle, Dimmable, Horizontal Burning Position, Clear Finish, 12 mm Overall Diameter, 189 mm Overall Length
