Sutton Bottoming Hand Tap Metric FineM50x1.5x50mm Tungsten Chrome Alloy Bright
Sutton Bottoming Hand Tap Metric FineM50x1.5x50mm Tungsten Chrome Alloy Bright
Bottoming Hand Tap, Imperial, Fine, M50, 1.5mm Pitch, 48.5mm Tap Drill Size, 75mm Cutting Depth, 50mm Overall Length, Straight Flute, Square Shank, Tungsten Chrome Alloy, Bright Finish
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Sutton Tools |
| Standard Pack Size | 1 |
| UNSPSC Class | 23241600 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SUTM2065007 |
| Diameter | M50 |
| Flute Type | Straight |
| Finish | Bright |
| Length | 50 mm |
| Product Type | simple |
| Material | Tungsten Chrome Alloy |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Tap Drill Size | 48.5 mm |
| Thread Type | Fine |
Description
Bottoming Hand Tap, Imperial, Fine, M50, 1.5mm Pitch, 48.5mm Tap Drill Size, 75mm Cutting Depth, 50mm Overall Length, Straight Flute, Square Shank, Tungsten Chrome Alloy, Bright Finish
