Surefit Unarmoured Cable Gland General Purpose Glass Reinforcing Polyamide 6 M50 x 1.5 30-38mm IP68
Surefit Unarmoured Cable Gland General Purpose Glass Reinforcing Polyamide 6 M50 x 1.5 30-38mm IP68
Unarmoured Cable Gland, General Purpose, M50 x 1.5, 18 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 30 mm Min. Sheath OD, 38 mm Max. Sheath OD, 59.2 mm Width Across Flats, IP68, Glass Reinforcing Polyamide 6 Body, 3/Pack
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Surefit |
| Range Name | Type SURNG |
| Standard Pack Size | 3 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | SURNG50 |
| Body Material | Glass Reinforcing Polyamide 6 |
| IP Rating | IP68 |
| Min. Sheath OD | 30 mm |
| Max. Sheath OD | 38 mm |
| Product Type | Cable Glands Non-Metal |
| Thread Length | 18 mm |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Size | M50 x 1.5 mm |
| Width Across Flats | 59.2 mm |
Description
Unarmoured Cable Gland, General Purpose, M50 x 1.5, 18 mm Thread Length, 1.5 mm Pitch, 30 mm Min. Sheath OD, 38 mm Max. Sheath OD, 59.2 mm Width Across Flats, IP68, Glass Reinforcing Polyamide 6 Body, 3/Pack
