Surefit Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M20x1.5 2-9.5mm Nickel Plated Brass IP68
Surefit Metal Cable Gland Unarmoured General Purpose M20x1.5 2-9.5mm Nickel Plated Brass IP68
Nickel plated brass cable glands for use with circular unarmoured and flexible cables to secure and ensure an IP68 entry for cable into panel or enclosure. The cable glands in this range are suitable for use in machine and equipment construction, measuring and regulation equipment, construction site installation and many other applications where a robust Weatherproof gland type termination is required.
| Features |
|
|---|---|
| Brand | Surefit |
| Range Name | Type GPHM |
| Standard Pack Size | 24 |
| UNSPSC Class | 39121400 |
| UOM | EA |
| Vendor Product | GPHM20A |
| IP Rating | IP68 |
| Finish | Nickel Plated |
| For Use With | Unarmoured Cables |
| Body Material | Brass |
| Max. Sheath OD | 9.5 mm |
| Min. Sheath OD | 2 mm |
| Protrusion Length | 19 mm |
| Seal Material | Neoprene |
| Thread Pitch | 1.5 mm |
| Thread Length | 10 mm |
| Thread Size | M20 x 1.5 mm |
| Width Across Corners | 27 mm |
| Width Across Flats | 23.3 mm |
Description
Nickel plated brass cable glands for use with circular unarmoured and flexible cables to secure and ensure an IP68 entry for cable into panel or enclosure. The cable glands in this range are suitable for use in machine and equipment construction, measuring and regulation equipment, construction site installation and many other applications where a robust Weatherproof gland type termination is required.
